I never thought I'd have this product in my hands.

I have to say, it sounds like great fun to be able to message a wax into your car with your HANDS! Are there any other waxes that work well this way and don't cost me my soul (like perhaps p21s? can you use that with your hand with good results?)



just curious ;)
 
bmw530i2003 said:
Well let's see:



Klasse 16 oz. ~ 20 bucks.....1 oz per application....2 applications per year......8 years



$20/8years......~$160/64 years - plenty of detailing years



Same with SG - ~$20 - say 4 layers (4 oz.) every 6 months....2 years



$20/2 years....~$640/64 years - again, plenty of years....



TOTAL: 64 years (average) worth of Klasse......$800



Now how is Zymol Vintage a bargain my man??? Just my $.02



LOL........:xyxthumbs :bow :wavey :D :p



Jngrbrdman got it free!!! All the math in the world can't beat that deal. :xyxthumbs . The person that sent him the sample drives a Ferrari. I do not think the the real economics really matters to him.

:nixweiss



Jngrbrdman, I bet'cha that everyone that is making fun of your $$$ wax would be rushing you a PM if you were giving it away.;)
 
Well, if this stuff were to cost 70 bucks per jar (like Souveran) and you were to use two jars a year (many pros on this site can do that) then 1400 bucks may be a pretty good year over your carreer. Its no match for Klasse, but Klasse isn't a carnauba. ;)



Now, if this wax is better than Souveran then it would mean that its on the level of P21S (uh... can you say $25 per jar). Using that twice a year would make it a lot less economical. From what Frank said, it isn't as good as P21S. I guess this is just for people who don't know much about quality and just want the name. If they only knew... :)
 
Let's not forget about the time value of money :D You gotta plunk down $1,400 now, versus $25-50 a year for the rest of your life...lots of lost interest. :eek: :wavey
 
Zymols top end waxes are in a different detailing "strata". The Zymol company has been around a long long time and has always been regarded as an elite product. Comparing them to the favorites here just doesnt make sense. Zymols waxes are made from 100% natural organic stuff like Melon oils and bee wax extracts to soften the carnuba rather than silicone and petroleum distallites (sp?) Its meant for garage queens and super wealthy people who want no harsh solvents touching their $25,000 paint job. I dont use Zymol and probably never will but it probably doesnt deserve the bashing it gets on this board. Hey, if it didnt sell they wouldnt make it. Do a web search on Zymol there is a few good reads about how they make their top end stuff.



P.S. I have used Zymtol

Carbon and it wasnt

too bad.
 
I can see that. I think the reason that Zymol gets bashed is because it costs 3 times more than it is worth. They advertise it sooooo much and that price shows up in the cost to the consumer. The rational that just because it sells means it can't be all bad isn't totally accurate. I mean, look at some of the crap products that are out there that sell off the shelfs of AutoZones and PepBoys all over the country.



I'm not doubting that Zymol is a good product. I'm just doubting that any Zymol product is worth the price they put on it. Some people feel that if they paid a ton of money then it must be good. Not always true. Sometimes the unadvertised underdog is a much better item. I mean, how many times have you seen a Ferrari commercial compared to a Ford commercial? ;)
 
I cannot wait to hear the results, Jngrbrdman. Who knows... it might be the latest "great" thing...



:nixweiss
 
Jngrbrdman said:
I can see that. I think the reason that Zymol gets bashed is because it costs 3 times more than it is worth. They advertise it sooooo much and that price shows up in the cost to the consumer. The rational that just because it sells means it can't be all bad isn't totally accurate. ;)





By whose measurement does it cost 3x more than its worth? Thats an unsupported opinion, nothing more. I for one cant remember seeing a Zymol commercial, never mind an ad for one of their top end waxes. While I dont want to toot Zymols horn or back up any of their products, becuase I dont use them, if it didnt work, didnt sell, and make the company money......Well you know the drill. Zymol has a huge following and avid supporters the same as any other product. It's important to realize whats said here isnt the end all fact, (insert huge, surprised gasp here) just the popular opinion of the board.



OK!..........Flame on!! :argue
 
Frank,

My baggie of the Zymol arrived yesterday, and I am going to try it out this weekend, side by side on the rear deck of my black BMW, and will take pics to post here.



My baggie looks like Frank's- kind of like animal fat. And it smells, well, not good like Zymol Carbon smells.



Thank again Frank (f-355)- his new baby actually just arrived a couple days ago so he's probably drooling over it right now!

John
 
Avalanche said:
By whose measurement does it cost 3x more than its worth? Thats an unsupported opinion, nothing more. I for one cant remember seeing a Zymol commercial, never mind an ad for one of their top end waxes. While I dont want to toot Zymols horn or back up any of their products, becuase I dont use them, if it didnt work, didnt sell, and make the company money......Well you know the drill. Zymol has a huge following and avid supporters the same as any other product. It's important to realize whats said here isnt the end all fact, (insert huge, surprised gasp here) just the popular opinion of the board.



OK!..........Flame on!! :argue



The value in this wax is in the size. A container of Vintage is 22 ounces. A jar of P21S is 6.2 ounces. So the Zymol is 3 ½ times larger. If you were to go through one container of Zymol per year then that would be equivalent to $3000 dollars worth of P21S. In that sense it is a good deal. However, unless you are using this every single day on all kinds of cars then it would take you forever to use that much wax. It would only be a benefit for detailers who are detailing $25,000 paint jobs on a regular basis. I don’t know that there are very many people out there who would be in that situation.



The only reason I say it is three times more expensive than its worth is just my calculation based on the amount of wax an average person could use. This is my math to support my claim:



If you used 1-½ jars of P21S per year for 40 years then you would only use 372 ounces of wax. That is only 16 refills on the Vintage. That is, however, the same basic cost of wax. Roughly $4 bucks an ounce.



Using this amount of wax is the only way that it would be economical to use Vintage. If you use less than 1 ½ jars of P21S per year then it wouldn’t be worth it to purchase $1400 bucks worth of wax in advance.



If you use half a jar of wax per year then Vintage would effectively become 3 times more expensive. I don’t know how much wax you guys use, but based on the amount of wax it takes to do a car, I’d say that half a jar is a pretty reasonable amount to assume the average person would use. I could be waaaaaaay off base there. Maybe the average user uses more wax. They would have to use 1 ½ jars per year to make it worth it though.



edit: Yes it is an opinion, but its not unsupported. And its popular opinion that elects presidents; not facts. ;)
 
Jngrbrdman, don't forget about the time value of money! There is no way to make up the initial cost of that wax. The only way is to consider its inherent value to be that high and be done with it.



A business man would never make such a purchase, it defies all the basic rules of ecomonics. To me that jar is purely for people with a bottomless pocket, and a garage filled with 100 classics (jay leno is that you?)



Don't mean to offend anyone, if its worth it to you, then awesome!



and to repeat, anyone know of any wax that is good when applied by hand such as this one? thanks:bounce
 
I guess I don't see how your math adds up bro.



If Vingage is 22oz and P21s is 6.2oz. Say you blow through 1 can of vintage in a year, that's like blowing through 3.5 cans of P21s. That's (rounding up to 4 to account for the half) 100 bux. I fail to see how you got 3000 out of 3.5 cans of P21s.





Jngrbrdman said:
The value in this wax is in the size. A container of Vintage is 22 ounces. A jar of P21S is 6.2 ounces. So the Zymol is 3 ½ times larger. If you were to go through one container of Zymol per year then that would be equivalent to $3000 dollars worth of P21S. In that sense it is a good deal. However, unless you are using this every single day on all kinds of cars then it would take you forever to use that much wax. It would only be a benefit for detailers who are detailing $25,000 paint jobs on a regular basis. I don’t know that there are very many people out there who would be in that situation.



The only reason I say it is three times more expensive than its worth is just my calculation based on the amount of wax an average person could use. This is my math to support my claim:



If you used 1-½ jars of P21S per year for 40 years then you would only use 372 ounces of wax. That is only 16 refills on the Vintage. That is, however, the same basic cost of wax. Roughly $4 bucks an ounce.



Using this amount of wax is the only way that it would be economical to use Vintage. If you use less than 1 ½ jars of P21S per year then it wouldn’t be worth it to purchase $1400 bucks worth of wax in advance.



If you use half a jar of wax per year then Vintage would effectively become 3 times more expensive. I don’t know how much wax you guys use, but based on the amount of wax it takes to do a car, I’d say that half a jar is a pretty reasonable amount to assume the average person would use. I could be waaaaaaay off base there. Maybe the average user uses more wax. They would have to use 1 ½ jars per year to make it worth it though.



edit: Yes it is an opinion, but its not unsupported. And its popular opinion that elects presidents; not facts. ;)
 
Mindflux said:
I guess I don't see how your math adds up bro.



If Vingage is 22oz and P21s is 6.2oz. Say you blow through 1 can of vintage in a year, that's like blowing through 3.5 cans of P21s. That's (rounding up to 4 to account for the half) 100 bux. I fail to see how you got 3000 out of 3.5 cans of P21s.



Whoops. Typo. I meant $1500. Sorry. I'm a law student, not a mathematician. :D



However, if you used 3.5 cans of $25 dollar wax in a year then you would blow through $3000 worth of wax in 40 years. Maybe that is where I got that number. The real reason for this math is to show that the only way you could make the ounce per ounce cost be the same is to use 1.5 jars of P21S over a 40 year time frame. 40 years just seems like a long time to average out your overhead. :nixweiss
 
Jngrbrdman said:
Whoops. Typo. I meant $1500. Sorry. I'm a law student, not a mathematician. :D



However, if you used 3.5 cans of $25 dollar wax in a year then you would blow through $3000 worth of wax in 40 years. Maybe that is where I got that number.

or you could put that initial $1475 you save by buying p21s in a 40 year CD, and come out in a huge lead profit wise, but then you wouldn't have a pretty crystal container for that wax you never use ;)
 
I regularly maintain 6 cars, 3 of my own and 3 of family members. Of course I prepare the surface well on all of them, but I've never used more than 1 can/year. I generally get over 50 applications out of a jar.
 
Back
Top