Is Product Price Relative

MickeyD

New member
I realize if a product delivers what we as consumers want or anticipate than price almost becomes a mute point. However, In your guys expertise what products are priced right. Conversely, what products are way out of their realm for what they cost and the performance you received using them. We all have different ideas, points, etc. of what makes a good product. However, we all know a good deal when we run across one. Let your opinions flow.



Example---The Z8 "Grand Finale" has performed above my expectations using zaino. Therefore, if expensive it's not relative because my emotions (practical or not) are satisfied when the end result is achieved. Just my 2 cents--Sorry to ramble :ignore
 
price is relative to the person. For the average guy anything over $10 is expensive. For the internet buyer who is paying $10 or more for shipping the price is less of an issue. Some will figure out the price per ounce of product and others will buy based on how many products they can get for $xx. Personally most products used here break down to less than $1 per application. Even the more expensive products are around $2 per application. IMO some the Zymols are excessively priced but if people are willing to buy it more power to Zymol.
 
There are a few product lines that come into mind as being outrageously expensive for the simplicity of the product. I won't name names as to create a war, but I am sure we can figure them out on our own. I would say that if someone wants to pay 1k for a jar of wax that they love, and they are ok with it, great.



Greg
 
Most of the major companies are priced competively, it's the on-line boutique stuff that's usually twice the price, example - Meg's vs XMT. Also, it depends if you're just maintaining your fleet or show car or if you' re detailing for others, then, you want the best bang for the buck!
 
I think you really have to evaluate what you get for the price... the value of the product. For example, Zaino CS is $5 per ounce. Ultima Paint Guard Plus is $5.83 per ounce. Pinnacle Souveran Wax is $8.75 per ounce.



What do you get per ounce of product? How long does it last? How long does it take to apply? How well does it make your car shine?



There are a lot of factors, and price should only be one of the conciderations.
 
MickeyD said:
Example---The Z8 "Grand Finale" has performed above my expectations using zaino. Therefore, if expensive it's not relative because my emotions (practical or not) are satisfied when the end result is achieved. Just my 2 cents--Sorry to ramble :ignore



I think you answered your own question .... :D



Price and value are not the same thing ... if the product provides satisfactory results at a reasonable price then it's a winner IMO. And I have found much of it is subjective so what's a good value for each person is probably different.
 
It's called marginal utility - the value you place on the goods or services. I've never met or heard anyone that forked out 70 bucks for Pinnacle Souveren that "didn't" say it was worth it, me? I couldn't see the difference between it and any other wax, so whatever turns your crank, go for it.
 
JuneBug said:
It's called marginal utility - the value you place on the goods or services. I've never met or heard anyone that forked out 70 bucks for Pinnacle Souveren that "didn't" say it was worth it, me? I couldn't see the difference between it and any other wax, so whatever turns your crank, go for it.



If I may, marginal utility is the value placed on an additional good or service. As an example, a meal may be worth a lot to an individual, but a second portion is worth less to the same person, because he's no longer hungry. You're describing the concept of utility, which is purely an individual constraint, as you assert. :up
 
College boy! Thanks for setting that straight, it's been about 30 years since Econ 101 for me and I'm suffering the old CRS disease that happens when you hit middle age!
 
After using Z8 for a year, i have to say its actually very in-expensive. I use so little its a great value. Also many people mix it with 40% distilled water.



But if you are asking if you get what you pay for as far as products go, i would say not always.
 
Also there is a sales pitch i heard once, it went something like this:



Price vs. cost



Price is a one time investment, you pay for it and enjoy the benefits of XYZ product many many times.



What something costs is when you buy the wrong product, and then replace it with the one you should have bought the first time. Or continue to suffer use after use with a product that doesnt perform to your expectations.



And then there is my favorite saying:



Buy the best and cry once.
 
Price is the most relative to those who detail for a living, so that they can get the most out of each detail. For those that simply work on their own car(s) it shouldnt be much of an issue since most wash and LSP their cars once, maybe twice a week. This is just IMO
 
Back
Top