Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Note: This feature may not be available in some browsers.
Not interested... Correct me if I`m wrong, but I believe someone did a comparison of the cost of these type of products oz for oz in RTU form and this one was the most costly. Now it may be less expensive to buy the gallon - but why aren`t they selling this as a concentrate? You know most of what is in that gallon bottle isn`t active ingredients - but water.
Seems like it would be cheaper to package, cheaper to make, cheaper to ship, and cheaper to buy.
Or maybe, someone out there can fill me in why I am wrong?
Not interested... Correct me if I`m wrong, but I believe someone did a comparison of the cost of these type of products oz for oz in RTU form and this one was the most costly. Now it may be less expensive to buy the gallon - but why aren`t they selling this as a concentrate? You know most of what is in that gallon bottle isn`t active ingredients - but water.
Seems like it would be cheaper to package, cheaper to make, cheaper to ship, and cheaper to buy.
Or maybe, someone out there can fill me in why I am wrong?
I would think only selling a RTU is more profitable for the vendor no? More you have to use, faster, and they make the money diluting the concentrate. While a concentrate is better for us end users, these companies are still in business to make money.
Permanon sucked for longevity.